Coaching Magdalena Ulasińska
20/02/12

Personal Branding czyli budowanie marki osobistej

Skąd taki pomysł, co to jest personal branding i do czego potrzebna jest marka osobista? Temat zainspirował mnie po lekturze artykułu w jesiennym wydaniu magazynu „Coaching”. To było niczym olśnienie, objawienie i perełka, której długo szukałam. Co w tym takiego genialnego?

Genialna jest idea i jej dopasowanie do mnie oraz moich talentów. Czuję ten temat wyjątkowo. Będzie krótko, konkretnie i na temat. „Pomyśl sobie, że zarządzasz firmą, której jesteś dyrektorem generalnym. Zatrudnia ona tylko jednego pracownika i ma w swojej ofercie tylko jeden produkt: jesteś nim Ty sam”. Tak zaczyna się ten szalenie inspirujący artykuł (Coaching nr 6/2011).  

Zanim wejdę w szczegóły, proponuję spojrzeć na siebie jak na wartość. Wartość, która równa się dobra jakość. To punkt wyjścia. Co z takim nowym spojrzeniem zrobić dalej? Otóż należy zdać sobie sprawę, że przy dzisiejszym nasyceniu rynku i wysokiej konkurencji wartość sama w sobie czy nawet najwyższej jakości produkt to za mało. Funkcjonujemy w pewnym otoczeniu, środowisku. Pracujemy, rozwijamy się, szukamy swojego miejsca w świecie biznesu oraz na rynku pracy. Wartość, żeby miała szansę i możliwość prezentowania całego spektrum swoich możliwości, musi się najpierw stać rozpoznawalna i polecana. Jak to zrobić? Należy zbudować trwałe i skuteczne relacje biznesowe. I tu właśnie wkracza ona. Marka osobista to klucz do nawiązania efektywnych relacji na rynku pracy. To Twoja etykieta. To gra wstępna. To tło i kontekst znajomości. I wreszcie, to pocałunek na do widzenia, pozostawiający uśmiech i piękne wspomnienie.

Marka osobista to nic innego jak nasz własny, niepowtarzalny kod. Jedyny w swoim rodzaju, nie do podrobienia. Co się na nią składa? Marka osobista to połączenie samoświadomości i zarządzania sobą, efektywnego działania oraz pozytywnego wizerunku.

Samoświadomość czyli wiedza o sobie, to absolutny punkt wyjścia przy budowaniu marki osobistej. Dlaczego jest to tak ważne? Ponieważ zanim zaczniemy promować wartość, jaką jesteśmy, musimy znać  swój potencjał. Jakie są moje talenty? Jakie mam  mocne strony? W czym jestem naprawdę dobry? Co mnie wyróżnia na rynku pracy? Co mam w sobie niepowtarzalnego? To pytania, na które należy szukać wyczerpującej odpowiedzi. Samoświadomość to ciągłe poszukiwania siebie, czyli doświadczanie, próbowanie, obserwowanie, testowanie. To także nieustający rozwój. Zanim zaczniemy autopromocję, dobrze jest najpierw poznać swoją paletę możliwości. Samoświadomość to również szczera odpowiedź na tak ważne pytania jak: w jakim kierunku zmierzam? Co dokładnie chcę osiągnąć? Jaki efekt finalny mnie interesuje? Konkretnie. Mierzalnie. Ambitnie, ale realnie. I z datą realizacji. Tylko wtedy to będzie krok, który zaprowadzi nas dalej.

Kiedy już poznaliśmy jak wielką wartością dysponujemy w swoim własnym przypadku, czas na efektywne działanie. Jak działać dbając jednocześnie o 4 sfery: fizyczną, mentalną, emocjonalną i duchową? Jak wdrożyć w swoje życie nawyki skutecznego działania? Jak realizować skutecznie swoje cele, plany, marzenia? Jak codziennie pamiętać o tym, co dla nas najważniejsze?

Marka osobista to również pozytywny wizerunek. Wszystkie elementy codziennego życia, pracy, które sprawiają, że jesteśmy postrzegani w taki, a nie inny sposób. Dbając o detale lub całkowicie o nich zapominając, opowiadamy o sobie pewną historię. Jaka to będzie historia? To zależy tylko od nas. Historię o sobie zaczynamy opowiadać już w momencie, kiedy się z kimś witamy. Jak podajemy rękę? Jaki mamy uścisk? Czy nawiązujemy z drugą osobą kontakt wzrokowy, uśmiechamy się?  W jaki sposób wymieniamy się wizytówkami? Czy zawsze oddzwaniamy, kiedy ktoś próbował się z nami skontaktować? Jak wygląda nasza korespondencja mailowa? Czy dotrzymujemy słowa i obietnic? Setki pytań. Setki możliwości. Tylko jedna osoba, która może o tym zdecydować. Ty.

Marka osobista nie jest tym, co mówisz na swój temat. Nie jest Twoją popularnością. Nie jest zakresem Twoich obowiązków. Nie jest siłą, jaką masz. Nie jest prezentem od nikogo. Nie jest niczym na stałe. Czym zatem jest?

Marka osobista to Twoja spójność na polu wizerunek i wewnętrzna prawda. To rozwijanie swojego potencjału i dbanie o szczegóły. To wiedza i świadome działanie. To potężne narzędzie w Twoich rękach. Jak je wykorzystasz? To zależy tylko od Ciebie.

Wróć