Coaching Magdalena Ulasińska
25/01/12

Curiosita

Nienasycona ciekawość życia. Nieugaszone pragnienie ciągłej nauki, zdobywania wiedzy i rozwoju. Zainteresowanie światem i nieustająca praca nad sobą. Przyjrzyjmy się geniuszowi. Spróbujmy zainspirować się tym co robił i jak działał Leonardo da Vinci. Mistrz wszechczasów.

To, co naprawdę mi zaimponowało mi w tym renesansowym człowieku orkiestrze, to nie tylko jego dzieła, prace i wynalazki. Znałam je dużo wcześniej. Największą niespodzianką był dla mnie  niesamowity program samodoskonalenia. Leonardo pracował nad sobą, nieustająco się rozwijał, ćwiczył samodyscyplinę, kładł nacisk na pracę w 4 sferach, zgodnie z modelem ciało, umysł, emocje, duch. Ćwiczył ciało. Ćwiczył umysł. Dbał o emocje. Wzmacniał ducha. Rozwijał równo obie półkule mózgu i sięgał po to, co niemożliwe i niewykonalne. Można powiedzieć, że realizował obecne teraz, w XXI wieku, trendy i wykorzystywał współczesną nam wiedzą na temat samorozwoju. Tyle tylko, że on robił to ponad 500 lat temu. Z jakim rezultatem? Wystarczy się udać do Galerii Uffizi, do muzeum wynalazków niedaleko Florencji lub do Luwru i stanąć oko w oko z najbardziej tajemniczą kobietą świata  – Mona Lizą.  To wystarczające dowody, że coś w tym jest. Jestem nawet pewna, że nie tylko coś, ale właściwie wszystko. Sekret powodzenia i klucz do sukcesu. Dlatego warto się sprawie przyjrzeć.

Michael J. Gelb w książce „Myśleć jak Leonardo da Vinci” przedstawia 7 kroków do genialności na co dzień. Znalazłam tutaj wspaniałe ćwiczenia przyczyniające  się do rozwoju, zwiększające świadomość i osobistą efektywność. Co więcej, sprawiają również, że przez chwilę można się poczuć jak sam mistrz, który wykonywał te ćwiczenia codziennie.

Jedną z podstawowych zasad Leonarda była CURIOSITA, czyli ciekawość świata, naturalny impuls każdego człowieka. Dlaczego naturalny i czy każdy człowiek musi się rozwijać? To pytania, które często słyszę. Naturalny, wynika bowiem z natury człowieka. Nieustanny rozwój to natura ludzka. Rodzimy się z chęcią i gotowością do poznawania nowych rzeczy, eksperymentowania, uczenia się, popełniania błędów oraz odkrywania siebie i świata. Najlepszym dowodem na to są dzieci i ich niespożyta energia do rozwoju. Proces zaczyna się w chwili narodzin (a właściwie to nawet długo przed) i tak naprawdę powinien trwać do śmierci. Niektórzy dorośli jednak wyznaczają sobie sztuczną granicę i zaprzeczając swojej naturze,  przerywają proces uczenia się i rozwoju. Trwają w przekonaniu, że wiem już wszystko. Prawda jest taka, że WIEM, ŻE NIC NIE WIEM. Warto podarować sobie w prezencie powrót do dziecięcej fascynacji światem i odkurzyć swoje pudło z marzeniami, spojrzeć dalej, głębiej, poczuć życie mocniej. Przewodnikiem w tej podróży będzie sam Leonardo.

Wielkie umysły zadają wielkie pytania. Czytałam kiedyś, że nasze życie kształtują pytania, które sobie zadajemy i te, których nigdy nie odważymy się sobie zadać. Pytania otwierają umysł, pobudzają myślenie, rozbudzają ciekawość i otwierają drzwi do wolności.

Pierwszym krokiem do rozwijania w sobie CURIOSITY i zwiększania samoświadomości jest założenie swojego notatnika, dziennika, miejsca do zapisywania myśli, obserwacji i refleksji. Leonardo zawsze nosił przy sobie notes i zapisywał w nim pomysły i wrażenia. Dzięki temu żadna piękna chwila czy inspiracja nie ulegnie zapomnieniu.

Proponuję serię ćwiczeń.

ĆWICZENIE 1

 ZAPISZ LISTĘ 100 WAŻNYCH DLA SIEBIE PYTAŃ. W czym jestem dobry? Jak mogę zarabiać na tym, co uwielbiam robić? Jak rozwiązać gnębiący mnie problem? Gdzie szukać nowych zleceń? Ważne jest, żeby całą listę sporządzić za jednym podejściem. Dlaczego? Ponieważ pierwsze 20 to pytania oczywiste. Kolejne dziesiątki zaczną przynosić bardziej ciekawe tematy, a pod koniec listy zaczyna się wychodzić na światło dzienne to, co nieoczekiwane i zaskakujące.

Kolejny krok, to dokładne przyjrzenie się swojej liście i wybranie 10 najważniejszych pytań oraz uporządkowanie ich według ważności, od pierwszego do dziesiątego.

Zapisane w notatniku pytania szybko stanął się katalizatorem zmian i rozwoju.

ĆWICZENIE 2

Ciekawą odmianą tego ćwiczenia jest zapisywanie bloku pytań dotyczącego jednej kategorii. ZAPISZ 10 PYTAŃ DOTYCZĄCYCH WYBRANEJ PRZEZ SIEBIE KATEGORII: PRACY, ZWIĄZKÓW MIĘDZYLUDZKICH, ZAINTERSOWAŃ itd.

ĆWICZENIE 3

WYBIERZ TEMAT DO ROZWAŻAŃ NA DANY DZIEŃ, np. zbadanie swojego nastawienia do wszystkiego, co się wydarza, albo do ilu osób w ciągu dnia uśmiechasz się i jaka pojawia się na to reakcja. Zapisywane przez cały dzień obserwacje, wnioski i myśli na ten temat mogą okazać się bezcenne. To bardzo ciekawe i pożyteczne ćwiczenie.

Leonardo zanim wpadał na kolejny genialny pomysł, przygotowywał swój umysł kontemplując. W praktyce nie musi to wcale oznaczać  głębokiej medytacji, wystarczy chwila koncentracji i wyciszenia myśli. To dobry moment, żeby wybrać jedno pytanie ze swojej listy i poświęcić mu 15 minut.

ĆWICZENIE 4

ZAPISZ NA KARTCE PAPIERU DUŻYMI, WIDOCZNYMI LITERAMI PYTANIE. Umieść kartkę przed sobą i przez kolejne 15 minut kontempluj w odprężeniu nad wybranym przez siebie tematem. Mogą nasunąć się ciekawe wnioski. Po sesji kontemplacyjnej warto wykonać coś, co nazywa się tajemniczo zapisem strumienia świadomości. Brzmi egzotycznie, ale jest to po prostu nic innego, jak pisanie bez odrywania długopisu przez 10 minut i bez przerywania. Pisanie bez autocenzury, bez oceniania, bez głębszego pomysłu na to, co akurat powstaje. To spisanie wszystkich myśli i skojarzeń. Po przeczytaniu wnioski mogą okazać się przełomem w sprawie.

Zadawanie właściwych pytań, zwłaszcza na początku, nie jest sprawą prostą i oczywistą. To wielka umiejętność, która rozwija się wraz z odpowiednim treningiem.

ĆWICZENIE 5

ZADAWAJ JAK NAJWIĘCEJ PYTAŃ WEDŁUG SCHEMATU Co, Kiedy, Kto, Jak, Gdzie, Dlaczego?

Co to problem? Co jest sednem sprawy? Co się stanie, kiedy to zignoruję? Co mogę zrobić?

Kiedy to się zaczęło? Kiedy dadzą się odczuć konsekwencje? Kiedy trzeba rozwiązać ten problem?

Kto jest za to odpowiedzialny? Kto może mi pomóc? Kto jest tym zainteresowany?

Jak to się dzieje? Jak mogę to zmienić? Jak mogę działać inaczej?

Gdzie to się zaczęło? Gdzie poszukać odpowiedzi? Gdzie leży istota problemu?

Dlaczego mogę zrobić to inaczej? Dlaczego to jest dla mnie ważne? Dlaczego chcę to zmienić?

 

Oprócz proponowanych ćwiczeń, CURIOSITA to również odkrywanie i pielęgnacja swoich zainteresowań, hobby, pasji. To również dziecięca ciekawość wszystkim. To nauka języków obcych. To nieustanny rozwój.

Mistrza nie trzeba zachwalać i reklamować. CURIOSITA a la Leonardo da Vinci to potężne narzędzie. Jego potęga tkwi w skuteczności. Co z proponowanych ćwiczeń postanawiasz wcielić w życie? Kiedy to zrobisz? Kto mógłby Ci w tym pomóc? Jak się za to zabierzesz? Gdzie leży Twoja motywacja w tym temacie? Dlaczego chciałbyś użyć tego nowego narzędzia?

Trzymam kciuki!

Wróć